Światowy Dzień SM 2019

W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na oficjalne obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (SM), które odbędą się 30 maja 2019 r. o godzinie 12:00 w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, przy ulicy Młynarskiej 46 w Warszawie. Patronem obchodów są: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Obywatela, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szczegółowy program spotkania już dostępny. Kliknij tutaj.

Światowy Dzień SM został ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i obchodzony jest w 68 krajach, w tym w Polsce. Jego celem jest szerzenie informacji i podnoszenie świadomości społecznej na temat życia z tą wciąż nieuleczalną chorobą neurologiczną, na którą cierpi około 2,5 miliona ludzi na świecie, a w Polsce – około 50 000.

Hasło tegorocznych obchodów to Widzialność, a tytuł oficjalnej kampanii „Moje Niewidzialne SM”. Ważne bowiem, abyśmy szerzyli wiedzę o niewidocznych na pierwszy rzut oka objawach stwardnienia rozsianego, takich jak: ból, depresja, zmęczenie, czy zaburzenia poznawcze, które w znaczący sposób mogą wpływać na jakość życia osób dotkniętych chorobą.

Oficjalny film tegorocznych obchodów Światowego Dnia SM

Kampania oddaje głos ludziom z SM – zachęca ich, aby dzielili się wiedzą o stwardnieniu rozsianym po to, by wspólnie obalać mity dotyczący choroby,  pomóc innym zrozumieć, czym jest SM i jak można wspierać chorych.

Zachęcamy wszystkich Państwa do wyrażenia poparcia dla naszych działań i solidarności z chorymi poprzez przypięcie w Światowy Dzień SM pomarańczowej wstążki – symbolu środowiska ludzi dotkniętych SM.

Jak możesz się zaangażować?

- Stwórz własny plakat i podziel się nim w mediach społecznościowych, by podnosić świadomość o SM. Wzór takiego plakatu znajdziesz tutaj.

- Możesz również wydrukować plakaty dotyczące niewidzialnych objawów SM i powiesić w widocznym miejscu. Plakaty do pobrania znajdziesz tutaj.

- Wydrukuj komiks i powieś go w pracy, na uczelni lub w jakimkolwiek innym widocznym miejscu. Komiks do pobrania tutaj.

- Udostępnij wideo kampanii, by podnosić świadomość o niewidzialnych objawach SM. Bezpośredni link do filmu znajdziesz tutaj

- Użyj hashtagu #MyInvisibleMS oraz napisz to, co chciałbyś, aby ludzie wiedzieli o twoim MS, a czego w innym przypadku mogliby nie zauważyć. Pamiętaj, aby w ustawieniach prywatności twojego profilu wybrać opcje publiczne. Możesz wykorzystać w tym celu plakat, który znajdziesz tutaj.

- Przypnij pomarańczową wstążeczkę i okaż solidarność z osobami z SM. Filmik, jak zrobić wstążeczkę, znajdziesz tutaj.